Програма НАТО «Наука заради миру та безпеки», НЗМБ (NATO – Science for Peace and Security (SPS) Programme) націлена на поглиблення діалогу та практичної співпраці між країнами-членами НАТО та країнами-партнерами на основі наукових досліджень, технологічних інновацій цивільного характеру та обміну знаннями з метою сприяння досягненню ключових цілей Альянсу та партнерів.
Взаємодія України з НАТО в сферах науки та охорони довкілля триває з 1991 року.
Тим, хто хоче мати загальні уявлення про реалізацію програми НЗМБ в Україні, варто переглянути відео “Наука і безпека” (Youtube, 9 хвилин).
Ключову інформацію щодо місії та різноманітних проєктів НЗМБ за участі українських науковців в Україні станом на кінець травня 2016 подано у Спеціальному випуску “Інформаційний день науки за програмою НАТО НМБ у Києві, Україна, 27 травня 2016 р (.pdf, 1,3 Mb). У спецвипуску наведено дані стосовно десятків проєктів, виконаних останніми роками в Україні, що може суттєво допомогти авторам заявок в якості кращих зразків конкурентоспроможних проєктів, що перемагають у конкурсах.
Станом на сьогодні, Україна перебуває на першому місці серед країн-партнерів Альянсу за кількістю наукових проєктів та обсягом їх фінансування в рамках Програми НЗМБ. Зокрема, за останні 5 років КПІ ім. Ігоря Сікорського приймав участь у 5 проєктах Програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» (посилання).
На офіційному сайті програми пояснено ключові приоритети, механізми та умови надання грантів, процедура розгляду проєктних заявок. На цій сторінці, зокрема, розміщено посилання до актуального конкурсного оголошення, актуальних аплікаційної форми та інструкції до її заповнення (назва посилання – AVAILABLE OPPORTUNITIES).
У 2015 році відповідальність за взаємодію з НАТО у сфері науки перебрало на себе Міністерство освіти і науки України, на сайті якого окремий підрозділ присвячено співробітництву України і НАТО, зокрема, досить вичерпно подано інформацію щодо програми НАТО «Наука заради миру та безпеки» в Україні, проєктів НАТО в Україні та ін.
Звертаємо увагу на те, що проєктна пропозиція на виділення гранту в рамках Програми має обов’язково містити потенційних країн-партнерів (обов’язково принаймні одну державу-члена) по реалізації проєкту, орієнтовний термін його виконання та необхідну суму на реалізацію (в тому числі очікувані дотації з боку НАТО), а також відповідати наступним пріоритетам:
- Сприяти взаємовигідному співробітництву в питаннях, які становлять взаємний інтерес, у тому числі міжнародним зусиллям у боротьбі з новими викликами безпеці, такими як тероризм, енергетична безпека, кіберзахист, захист від ХБРЯ речовин, охорона навколишнього середовища тощо.
- Посилювати підтримку міжнародних операцій та місій під проводом НАТО.
- З метою попередження криз посилювати обізнаність з подіями в галузі безпеки, зокрема в сферах застосування вдосконалених безпекових технологій, забезпечення безпеки в прикордонних районах та в портах, визначення та знешкодження мін та інших вибухівок, а також гуманітарних і соціальних аспектах безпеки, пов’язаних із стратегічними цілями Альянсу.